späť

Strava, ktorá sa nepodáva v lietadle každý deň

22.12.2018

Získať dve michelinovské hviezdy je mimoriadny úspech, ale získať ich tri, to už je naozaj veľká vec. Šéfkuchár Andreas Caminada to dokázal. A teraz spolu s 5 ďalšími kuchármi z jeho reštaurácie Schauenstein Schloss (vyhlásená za 43. najlepšiu na svete za rok 2014) potešili aj cestujúcich na lete z Zürichu do New Yorku spoločnosti Swiss International Air Lines.

Pre približne 200 cestujúcich pripravili 4-chodové menu pre ekonomickú triedu, 11- chodové pre biznis triedu a 13-chodové pre pasažierov prvej triedy. Jedlo podávané na bielych obrusoch, doplnené selekciou švajčiarskeho vín, sa podávalo počas celého letu.

Tenké plátky hovädzieho jazyka s jablkom a chrenom, mušle Sv. Jakuba dokonale upečené a podávané s pikantnou mrkvovou omáčkou, pomaly varené teľacie líčka. Všetko toto sa podávalo ešte predtým ako prišiel na rad syr, marinované jablkové guľky a cukríky.
Prípravy na tento špeciálny let začal Caminada skoro pred rokom. Ako hovorí, bola to nočná mora, dostať všetko potrebné do lietadla a vymyslieť jedlá, ktoré sa musia zmestiť na špeciálne tácky a dajú sa ohriať v dvoch rúrach, ktoré majú iba 3 stupne teploty. Iné vybavenie totižto na palube lietadla nenájdete.

Caminada nie je prvý, ktorý sa o niečo takéto pokúsil. British Airways spolupracovali s Hestonom Blumenthalom na príprave nového jedálnička. Eithad Airways a Turkish Airline dovoľujú cestujúcim si priplatiť extra za osobného kuchára na palube. Qatar Airways najali celebritného šéfkuchára Nobu Matsuhisa, aby navrhol jedno z ich menu. Aj Air France momentálne pracuje na príprave nového menu s jedných z najznámejších šéfkuchárov Joëlom Robuchonom.

Vylepšenie stravy na komerčných letoch nie je však také jednoduché. Výskumy totižto dokázali, že to ako vnímame chute ovplyvňuje napríklad aj hluk, svetlo. V lietadle máme napríklad chuť na viac slané jedlo ako bežne. Aj Caminada potvrdil, že niektoré jedlá musel na palube ešte dochucovať, pretože zrazu chutili inak.
Jedno je isté, zabezpečiť chutné jedlo v lietadle je hotová veda. :)

zdroj: www.finedininglovers.com